Sayın Velimiz,

COVİD-19 pandemisi, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini göstermiş ve uzun yıllar toplum hayatında derin değişimler ortaya koyarak etkilerini göstermeye devam edecektir. Dolayısıyla hiçbir zaman bu hastalığın bulaşma riski ortadan kalkmayacaktır. Etkin bir aşı ve/veya tedavi seçeneği ortaya çıksa bile bu hastalığa yakalanmamanın en pratik yolu korunma olacaktır. Bu kapsamda özelde COVİD-19 enfeksiyonundan, genelde ise tüm bulaşıcı hastalıklardan korunmada öncelikli kurallar okul içinde ve okul dışında titizlikle uygulanacaktır.

COVİD-19 enfeksiyonun ana belirtileri ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Yurtdışı seyahat öyküsü, enfekte bireyle temas en önemli risk faktörleridir.

Çocuklarda sık görülmese de toplumda duyarlı bireylere hastalık taşıma riskleri nedeni ile hassasiyetle korunmaları gerekmektedir.

COVİD-19 enfeksiyon riski olsun olmasın okulumuzda aşağıdaki kurallar uygulanacaktır.

1. Sabah ilk okul girişinde tüm çocukların ateşleri ölçülecek, ateşi olanlar okula alınmayacak gerekli muayene ve tetkikler yaptırılacaktır.

2. Gün içerisinde aralıklı ateş kontrolleri yapılacaktır. Bu ölçümler temassız ateş ölçerlerle yapılacak, çocuklarda ateş korkusu yaratılmamasına özen gösterilecektir.

3. Sabah ilk okul girişinde eller antiseptik solüsyonlarla temizlenecek, kıyafetler, ayakkabılar, çantalar ve diğer eşyalar yüzey dezenfektanları ile temizlenecektir. Dezenfektanlar çocuklara zarar vermez nitelikte olmalı, astım ve alerjik bünyeli çocuklar konusunda dikkatli olunmalıdır.

4. Ailede, çocukla temas eden ateşli birey varsa, bu konuda okul bilgilendirilmeli ve acilen gerekli önlemler alınmalıdır.

5. Aynı şekilde okulda ateşli bir çocuk olması halinde, gerekli tetkik ve muayeneler sonrasında ateşin nedeni hasta çocuğumuzun arkadaşları ailesi ile mutlaka paylaşılacaktır.

6. Okula girişte ve gün içerisinde eller kurallara uygun ve sık yıkanacaktır.

7. Çocuklarımıza şimdiden başlanarak okul döneminde de ellerin ağız, göz ve buruna götürülmemesi eğitimi verilecektir. Okulda oyun şeklinde ilk vereceğimiz eğitim el yıkama, hapşırma ve öksürmede virüsün yayılmasının engellenmesi ile ellerin yüze götürülmemesi olacaktır.

8. Eller okula ilk girişte, yemeklerden önce ve sonra, tuvaletten önce ve sonra, aktivitelerden önce ve sonra ve tüm aktiviteler sürecinde sıklıkla yıkanacaktır. Sıvı sabun kontakt dermatit yapmayacak şekilde hipallerjenik olacaktır. Aileler çocuklarının cildinin alışık olduğu sabunu okula getirebileceklerdir.

9. Her tuvalet kullanımı sonrasında klozet kapatma ve sifon çekme özenle takip edilecektir.

10. Çocuklar okul dışında mutlaka maske takacaklar, okul içinde ise uzun süre korunmada etkin, kuralına uygun maske takamayacakları dikkate alınarak zorunlu tutulmayacaktır. Ancak takmak isteyen yada takmayı başaran çocuklarımız desteklenecektir. Bazen maske takmanın çocuğun ellerini daha fazla yüzüne götürmeye neden olduğu bilinmektedir.   

11. Pandemi döneminde çocuklarımızla tokalaşma, sarılma ve öpüşmeden kaçınılacaktır. Bunun yerine kalpten sevgi ve taktirimizi ifade edecek Önce Çocuk Anaokuluna özgün bir ifade dili kullanılacaktır.

12. Kağıt mendil kullanımı teşvik edilecek ve kuralına uygun olarak çöp kovasına atılması sağlanacaktır.

13. Pandemi döneminde ve her zaman bol sıvı alımı, dengeli beslenme, yeterli uyku, mevsimine uygun meyve ve sebze tüketimi ile hareket en önemli sağlık geliştirme faktörleri olacaktır. Bunların dışında kalabalık ortamdan uzak durma, maskeyi kuralına göre kullanma, sık ve usulüne uygun el yıkama ve hastalık belirtileri gösteren bireylerden uzak durma ve mümkün oldukça 1.5 metre sosyal mesafe kuralına uyum konusu yakından takip edilecektir.

                                Önce Çocuk Anaokulu